Apartmán na Horách
315
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-315,qode-social-login-1.1.3,stockholm-core-1.2.1,select-theme-ver-5.2.1,ajax_fade,page_not_loaded,vertical_menu_enabled,paspartu_enabled,menu-animation-line-through,side_area_uncovered,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive

Apartmán na Horách

Apartmán se nachází v budoucí novostavbě. Podoba domu, vychází z krajiny a tradice určující charakter Chráněné Krajinné Oblasti Jizerských hor.

Dům respektuje krajinu, tradici i svou dobu. Poloha, orientace i měřítko neruší krajinu. Poměry stran, sklon střechy i barevnost vycházejí z tradice. Dispozice, prosklení a technologie ale už vypovídají o své době. Byt by se měl stát místem odpočinku pro celou rodinu.

Nachází se v přízemí domu, tedy je přímo fyzicky i vizuálně propojen s okolní krajinou. Do apartmánu se vstupuje z druhého patra malou předsíní, která navazuje na dvouramenné schodiště.

Tato cesta přes předsíň a sestoupením po schodech do nižšího patra přímo do nitra bytu lze chápat jako jakýsi filtr. Ocitnete se v dlouhé chodbě, ze které vedou dveře do jednotlivých ložnic a koupelny nebo samostatné toalety. Chodba také odděluje byt na dvě funkční části – technické zázemí (koupelny, toaleta, sauna, kuchyně) a obytné prostory (ložnice a obývací prostor s krbem a jídelním koutem). Průhled chodbou na část vykukující kuchyně Vás navede do hlavního prostoru, kde se soustředí celé dění kolem krbového tělesa. To také vyčleňuje pohodlné sezení do U, které je vetknuto mezi krb a stěny. Naproti němu je umístěn jídelní stůl s lavicí, která je pokračováním linie kuchyňské linky.

Hlavní koncept návrhu tvoří dva opačné a doplňující se principy. Nadčasová a velmi odolná podlaha, která byla vzhledem k početné rodině a uvažovanému provozu nutností, ta je na podlaze v celém bytě, vede i po schodišti do vstupní předsíně druhého patra. Druhý princip vychází z historického charakteru interiérů chalup a venkovských domů. Materiálové řešení a zpracování podhledů v hlavním prostoru, kuchyně, vestavných skříní, krbového tělesa se odkazuje na tradiční řešení, které ovšem zachovává moderní nároky estetiku nebo na údržbu.

Realizace

2020

Studie a DPS

2019