rekonstrukce bytu na Letné
896
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-896,qode-social-login-1.1.3,stockholm-core-1.2.1,select-theme-ver-5.2.1,ajax_fade,page_not_loaded,vertical_menu_enabled,paspartu_enabled,menu-animation-line-through,side_area_uncovered,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive

rekonstrukce bytu na Letné

Apartmán se nachází v novostavbě v Jizerských horách. Byt je v přízemí domu, tedy je přímo fyzicky i vizuálně propojen s okolní krajinou. Do apartmánu se vstupuje z druhého patra malou předsíní, která navazuje na dvouramenné schodiště. Tato cesta přes předsíň a sestoupením po schodech do nižšího patra přímo do nitra bytu lze chápat jako jakýsi filtr. Ocitnete se v dlouhé chodbě, ze které vedou dveře do jednotlivých ložnic a koupelny nebo samostatné toalety. Chodba také odděluje byt na dvě funkční části – technické zázemí (koupelny, toaleta, sauna, kuchyně) a obytné prostory (ložnice a obývací prostors krbem a jídelním koutem). Průhled chodbou na část vykukující kuchyně Vás navede do hlavního prostoru, kde se soustředí celé dění kolem krbového tělesa. To také vyčleňuje pohodlnésezení do tvaruU, které je vetknuto mezi krb a stěny. Naproti němu je umístěn jídelní stůl s lavicí, která je pokračováním linie kuchyňské linky.

Hlavní koncept návrhu tvoří dva opačné a doplňující se principy. Nadčasová a velmi odolná betonová stěrka, která byla nutností vzhledem k početné rodině a uvažovanému provozu, je na podlaze v celém bytě. Druhý princip vychází z historického charakteru interiérů chalup a venkovských domů. Materiálové řešení a zpracovánípodhledů v hlavním prostoru, kuchyně, vestavných skříní, krbového tělesa odkazuje na tradiční řešení, které ovšem zachovává moderní nároky na estetiku nebo na údržbu.

Spolupráce

Dominika Galandová

Realizace

2020-2021

Fotografie

Veronika Raffajová