rekonstrukce bytu na Letné
896
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-896,qode-social-login-1.1.3,stockholm-core-1.2.1,select-theme-ver-5.2.1,ajax_fade,page_not_loaded,vertical_menu_enabled,paspartu_enabled,menu-animation-line-through,side_area_uncovered,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive

rekonstrukce bytu na Letné

Jak vytvořit jeden otevřený prostor z velkého několika pokojového bytu tak, aby mezi jednotlivými místnostmi nemuseli být dveře, protože klient si jich přál co možná nejméně, ale i tak jste měli pocit, že jsou místnosti od sebe odděleny?

Celý prostor jsme se snažili očistit, využít stávající konstrukční a technické parametry bytu. Stropní konstrukce železobetonových průvlaků s žebírky byla také přiznána. Díky tomu byt dostal surovější charakter.

Nosným tématem konceptu byl výběr podlahy, která měla být v celém bytě jednotná, tedy i v koupelnách a ve sprchových koutech. Jednou z možností byla terazzová podlaha,ale po statickém posouzení jsme se s klientem rozhodli pro broušenou betonovou stěrku.

Druhým tématem konceptu je vkládání “boxů” do otevřeného prostoru, tak aby se místnosti od sebe vyčlenily, a také se tímto způsobem oddělila soukromá část bytu od pobytové. Vkládané boxy jsou z různých materiálů a struktur.

Hlavní dělicím prvkem prostoru je zelený vroubkovaný box, který v sobě skrývá část kuchyně s lednicí, myčkou nebo vestavnou troubou, šatní skříně v ložnici nebo také skříň, která slouží u vstupu.

U vstupu je malá technická komora a dvě vestavné šatní skříně. Jedna je zakomponovaná v tmavém obložení, které za roh přechází v knihovnu. Druhá se nachází v zeleném boxu. Centrálním prostorem je kuchyně s ostrovem obloženým patinovanými mosaznými panely. Ten má masivní pracovní plochu z betonu. V ploše desky ostrovu jsou důmyslně schované prostupy do sorteru třeba na bio odpad. Ložnice se nachází za zeleným boxem. Má tři vstupy. Čelo postele využívá jako dělení stávající mohutné komínové těleso. Mezi hlavní koupelnou a ložnicí je průchozí knihovna.

Druhá polovina bytu je bez jakéhokoliv dělení a příček. Je zde prostor pro jídelnu s obytnou částí. V této půlce bytu je i malá koupelna, kde je toaleta pro návštěvy. Vstup do koupelny je u zádveří bytu.

Průhledy, které vznikly po odstranění většiny příček jsou někdy překvapivé, díky propojení tolika materiálům, které jsou v bytě použity.

Spolupráce

Dominika Galandová

Realizace

2020-2021

Fotografie

Veronika Raffajová