Rekonstrukce třípodlažního bytu
491
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-491,qode-social-login-1.1.3,stockholm-core-1.2.1,select-theme-ver-5.2.1,ajax_fade,page_not_loaded,vertical_menu_enabled,paspartu_enabled,menu-animation-line-through,side_area_uncovered,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive

Rekonstrukce třípodlažního bytu

Interiér třípodlažního mezonetu v Praze kombinující minimalismus v detailech a tvarech s bohatostí přírodních materiálů a dekorativních povrchů.

Naším cílem i přáním klienta bylo, aby byl prostor bytu vyřešený čistě a zároveň poskytoval bohatost zážitků, aby se v něm prostě dobře žilo. Chtěly jsme proto návrh udržet tvarově jednoduchý a nechat promlouvat samotné povrchy. Snažily jsme minimalizovat všechny detaily a skrýt technické prvky tak, aby mohl vyznít přirozený vzhled anebo dekor použitých materiálů podněcující na pohled i na dotyk. Snaha o pestrost se promítla například do výběru podlah – každé ze tří pater a každá koupelna má jiný povrch v návaznosti na svou funkci.

Velký důraz byl také na praktický provoz, rekonstrukce zahrnovala zásadní změny v dispozici bytu. Vstupní chodba je pocitově oddělena novou příčkou z lamel a až na konci se plně otevírá do obytného prostoru na prostředním podlaží. V jeho části se nachází kuchyňský kout s ostrůvkem a nikou v nábytkové stěně, která pokračuje dál do obývací části a zahrnuje vestavěný bar, niku s TV a krb na biolíh. Když není kuchyně používaná, dá se co nejvíce uzavřít, aby nerušila obytný prostor – výsuvné dveře s dýhou mohou zakrýt sestavu vinotéky a trouby, posuvné panely z corianu zase mohou zakrýt police nad pracovní deskou. Provozně důležitou součástí kuchyně je přípravna se spíží umístěná hned na konci vstupní chodby, ostrůvek obložený mramorem pak může sloužit jen pro „pohledově čisté“ práce. Otevřený obytný prostor přechází skrz prosklenou stěnu s velkými posuvy na terasu s nádherným výhledem na město. Otevřenost, poměrně nízký strop a dřevěné obložení tak trochu evokují náladu Ameriky 50. a 60. let, což podporuje i volný nábytek včetně několika designových ikon.

Z obytného prostoru vede schodiště vždy o půl patra – směrem dolů k dětským pokojům a směrem nahoru k zázemí rodičů. Předprostor dětských pokojů se dá využívat jako rozšířená hrací plocha dětí, jejich pokojíčky jsou navíc propojené posuvnými dveřmi a venku společnou terasou. Oba pokoje odráží osobnost svého pána skrz nástěnnou ilustraci od Michala Bačáka a barevností vestavného nábytku. Z chodby mají děti přístup do společné šatny skryté za dřevěným posuvem a do koupelny s hravým dekorem dlaždic přecházejícím z podlahy na stěnu za vanou. Vedle koupelny je na patře ještě samostatné wc určené i pro návštěvy a technická místnost. V horním patře rodičů se nachází menší pracovna a ložnice propojená s šatnou a velkou koupelnou.

Interiér zahrnuje spoustu atypických řešení a truhlářských výrobků na míru. Díky tomu se podařilo maximálně využít daný prostor a zakomponovat i různé šikovné detaily. V kuchyni to jsou například panely v nice nebo shoz na odpadky v pracovní desce, corianové opláštění digestoře, panel krycí troubu, bar vedle krbu a TV… Velkou výzvou v bytě byly poměrně nízké výšky stropu a vysoké nároky na technologie, zejména klimatizaci. Odpovědí na to jsou ventilační štěrbiny propsané do vestavného nábytku v ložnicích a především podhled v koupelně rodičů, který ve svých lamelách ukrývá ventilaci, revizní dvířka i osvětlení.

Fotografie

Veronika Raffajová

Spoluautor

Lenka Míková

Realizace

2015