Aparthotel v Králíkách
290
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-290,qode-social-login-1.1.3,stockholm-core-1.2.1,select-theme-ver-5.2.1,ajax_fade,page_not_loaded,vertical_menu_enabled,paspartu_enabled,menu-animation-line-through,side_area_uncovered,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive

Aparthotel v Králíkách

Jedná se o solitérní dům s mansardovou střechou. Dům se nachází uprostřed historického jádra města při východním koutu náměstí, tam kde se z něj vychází. Poloha domu při společenském centru města jej bezprostředně spojovala s každodenním tepem městského organismu.

Dům se nacházel na hraně tzv. Zámeckého vrchu v místě tehdy požárem zaniklého králického zámku. Představuje nepravidelný šířkový dvoutrakt s navazujícím jednotraktovým, původně hospodářským křídlem kolem dvou stran dvora. Dispozice objektu se ve větší míře zachovala dodnes. Ta navazuje na pozdně barokní původ a byla jen málo poznamenaná mladšími klasicistními a novodobými změnami. Ty se více vepsaly do členění 1. patra vloženého do podstřeší.

Hlavní vstup do domu je z ulice Valdštejnovy, která ústí do náměstí. Vstupní část domu navazuje na dvojramenné přímočaré schodiště. Tento historický vstup zachováváme i pro účely aparthotelu. Vedlejší novodobý vstup do bývalého krámku se naopak zazdí po výšku parapetu. V uliční partii domu se do zdí a nebo střešního pláště zasahuje jen málo. A to jen v tendencích, které naopak navracejí domu původní vstupy nebo okna, nebo pro dosvětlení apartmánu ve střešním plášti druhého traktu, tam vznikají tři vikýřová okna.

Větší zásah do domu probíhá v soukromé části a jde vidět jen ze zahrady. Do domu s mansardovou střechou se v přízemí propisují dvě velká okna, která vedou do společné kuchyně. Ta je vytvořena spojením dvou místností. Je to také jeden z větších zásahů do nosné konstrukce. Všechny ostatní zásahy uvnitř domu podporují původní dispozici. Snažíme se také nezasahovat příčkami do  zaklenutí stropů atd. Druhý větší zásah do domu je přístavba, která zvětšuje v druhém domě se sedlovou střechou apartmány.  Zadní vstup do domu skrz původní vrata a dále přístavbu chodby, která propojuje přízemí domu se vstupem do wellness.

V přízemí domu se nachází společné místnosti jako jsou kuchyně, toalety, lyžárna a nebo hlavní společenská místnost. Velké společenské prostory mají vstup na zahradu. Jediné dva apartmány, které se nachází v přízemí jsou v prostorách se zaklenutými stropy. Jejich okna vedou buď na ulici Valdštejnovu nebo do části zahrady, která je chráněná od oken z hlavních společných prostor domu.

V druhém patře domu s mansardovou střechou jsou naopak malé pokoje hotelového střihu. V druhém domě se sedlovou střechou se zase opakují větší apartmány. Ve střeše mansardy se nacházejí dva dvoupodlažní apartmány. Materiálové řešení a koncept přístupu k jednotlivým pokojům vychází především z jejich polohy uvnitř domu, původních materiálů, které se snažíme v co největší míře zachovávat.

Spolupráce

Petra Ciencialová

Studie

2019

DSP a DPS

2020